Maj 27, 2015 W mediach Brak komentarzy

[…]

W Polsce chyba nie ma jeszcze tak dużego zainteresowania takim typem treningu na świeżym powietrzu?
Na początku to my ze znajomymi nagrywaliśmy filmiki i wrzucaliśmy do sieci, potem założyliśmy grupę Street Workout Poland na Facebooku, z 20 osób wzrosło do 11 tys. fanów. Teraz w całej Polsce jest kilkanaście grup. Na treningu w Krakowie zaczęło się pojawiać po kilkanaście osób, więc ustalaliliśmy zmiany, bo brakuje miejsca do ćwiczeń, jest jeden drążek w parku Jordana.

Z tego powodu zacząłem dowiadywać się, co można zrobić w tym temacie. Pytałem w urzędach, delikanie mnie tam zniechęcano, wreszcie wpadłem na pomysł złożenia projektu do Budżetu Obywatelskiego. Próbowałem zainteresować tematem wszystkie dzielnice, ale dopiero Czyżyny szybko i pozytywnie przyjęły propozycję parku. Rada dzielnicy aktywnie pomagała w poprawianiu dokumentacji. Mieszkańcy ocenili tę propozycję dobrze i teraz około wakacji będzie można już korzystać z urządzeń, które zostaną zainstalowane w parku Lotników. To świetna lokalizacja łącząca dwie dzielnice, miejsce, które przyciąga ludzi.

Co zakłada twój projekt?
W kwestii koncepcji współpracuję z Flowparks, to firma krakowska specjalizująca się w budowaniu street workout parków i parkour parków, chłopaki trenują z nami. Pojekt zakłada, że na każdym placu do ćwiczeń są drabinka, pionowa rurka, żmijka, w jednym miejscu urządzenia są w takim jakby kwadracie, na który składają się dwa drążki o jednej wysokości, a obok nich boczne, trochę niższe, jeden szeroki drążek do robienia figur, do tego poręcze, ławka na brzuszki, może kółka. Koszt samych urządzeń, jaki przedstawiliśmy, to ok. 45 tys., 100 tys. końcowej ceny to dorzucone już koszty postawienia ławek, śmietników itp. Chciałbym, żeby informacje o budżecie były bardziej obecne na Facebooku, w taki sposób można zaangażować w tworzenie projektów młodzież. Ja sam o kolejnej edycji i terminie składania projektów dowiedziałem się na pięć dni przed jego upływem od znajomego.

Gdyby ktoś, niemający wiele do czynienia ze sportem, chciał zacząć trenować street workout, co powinien zrobić?
Najlepiej przyjść na trening, sprawdzić na grupie Street Workout Kraków na Facebooku terminy. Na początku trzeba się przygotować na zakwasy, dużo osób zniechęca się po pierwszym razie. Ja jak zaczynałem, to nie potrafiłem się ani razu podciągnać, ale od czegoś trzeba zacząć. Teraz jest baza materiałów, z jakich można korzystać – filmy i instruktaże w internecie. Ten sport nie jest wyłącznie dla mężczyzn, kobiety też trenują. Prowadzę zajęcia w Szkole Walki Drwala w Plazie i ćwiczą tam dziewczyny. Trzeba znaleźć czas, od 30 do 40 minut, jak jest wolna godzina to już mocniejszy trening.

Uczestniczysz w promocji sportu?
Ruszyliśmy z inicjatywą Off Sport Festival, który 23 maja odbędzie się na stadionie Juvenii. Będą m.in. pokazy street workout, rock’n’ rolla akrobatycznego czy slackline. Chcemy przez te pokazy promowć zawodników, którzy zdobywają miejsca w konkursach, są znani, ale nie w Polsce. Mamy bardzo dużo zgłoszeń zainteresowanych osób, ale wciąż szukamy sponsorów, mamy nadzieję na duże powodzenie tego wydarzenia. Będziemy też na święcie Czyżyn 31 maja. Dążymy do utworzenia stowarzyszenia, wszystkie dokumenty mamy już przygotowane.

Źródło: http://www.tygodniknowahuta.pl/artykul/3857047,maksym-planuje-street-workout-park-i-zwycieza,id,t.html

Written by Redaktor