Marzec 12, 2015 Aktualności Brak komentarzy

Studencka wizja rewitalizacji Parku Lotników Polskich

Bardzo cieszymy się, że powstają studenckie projekty na temat parku Lotników Polskich. Dzięki nim mamy szanse zobaczyć wiele ciekawych aranżacji przestrzeni parku, co bardzo pobudza naszą wyobraźnię i zachęca nas do jeszcze intensywniejszego działania. Chcieliśmy przedstawić Wam projekt, który powstał w ramach pracy inżynierskiej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Autorka Katarzyna Pernak skupiła się na wykreowaniu tożsamości Parku Lotników Polskich. Zastosowane rozwiązania nawiązują do tematyki lotnictwa, przez co podkreślają wyjątkowy charakter parku.

Brak tożsamości = problemy

Park Lotników Polskich to największy teren zieleni urządzonej w Krakowie. Mimo swojej niezastąpionej roli w zielonej tkance miasta, jego powierzchnia stale się kurczy. Łatwość odrywania kolejnych fragmentów parku, bez sprzeciwu większości mieszkańców Krakowa, wynika z braku odpowiedniej pielęgnacji, programu społecznego, nowych inwestycji oraz własnej tożsamości. Praca zakłada stworzenie sprawnego systemu identyfikacji przestrzennej Parku Lotników Polskich, który pozwoliłby na odczuwanie całego terenu parku jako spójnej całości. Aby sprostać temu zadaniu konieczne jest rozwiązanie problemów kluczowych miejsc, tj. placu z niedziałającą fontanną oraz południowej części parku. Uwzględniono także stworzenie identyfikacji wizualnej oraz przedstawiono projekt bryły budynku kawiarni z toaletami.

Plac jak pas startowy

Głównym motywem projektu placu stał się startujący samolot z pasa startowego. Z prostokątnej płaszczyzny placu wycięto pas i przechylono go, tworząc unoszącą się platformę. Od strony al. Jana Pawła, nowa bryła wygląda jakby wznosiła się ku niebu. Platforma to jednocześnie zielony dach, który został obsadzony bylinami oraz trawami. Skrywa się za nią duży, prostokątny zbiornik wody, w którym umieszczono dysze rozprowadzające w najbliższym otoczeniu natlenowane powietrze. Dodatkowo wodę postanowiono wykorzystać do stłumienia hałasu sąsiadującej ulicy. Z przechylonej platformy spływa wodospad, a plusk spadającej wody pozwala wsłuchać się w jej szum.

park lotnikow polskich

Park Lotników Polskich – plac

Łąka jak małopolskie pole uprawne

W południowej części parku, między Ogrodem Doświadczeń a Kraków Areną stworzono otwartą przestrzeń, która nawiązuje do historycznego zagospodarowania tego miejsca –  pól uprawnych. W projekcie wykorzystano charakterystyczny pasowy układ małopolskich pól. Pasy z jednorodną gatunkowo roślinnością zmiękczają granice Kraków Areny oraz ogrodu doświadczeń. Dodatkowo utworzono w nich labirynt, który może posłużyć jako miejsce do kreatywnej zabawy oraz podziwiania z bliska różnorodnych form roślinnych. W centralnej części projektowanego obszaru pozostawiono otwartą, zieloną przestrzeń, dającą możliwość organizacji różnych wydarzeń, a także uprawiania różnych form rekreacji np. puszczania latawców. Zaprojektowano także drewnianą platformę, z której można podziwiać pasowe założenie z traw oraz bryłę Kraków Areny. Na polanie umieszczono także kilka masztów, z kolorowymi płótnami, które unosząc się na wietrze, podkreślają tożsamość Parku Lotników Polskich.

park lotnikow polskich

Park Lotników Polskich – labirynt z traw

Park Lotników Polskich

Park Lotników Polskich – platforma widokowa

Kawiarnia na planie latawca

Projekt uwzględnia także propozycję budynku, w którym mieściłyby się toalety oraz kawiarnia. Inspiracją stał się dziecięcy latawiec – bryła budynku wpisana została w czworokąt, zaś ogon latawca tworzy pergola udekorowana kolorowymi materiałami, które mają jednocześnie funkcję zacieniającą.

park lotnikow polskich

Park Lotników Polskich – kawiarnia z toaletami

Wielofunkcyjna mała architektura

Mała architektura została ujednolicona pod względem materiałowym – użyto głównie drewna klejonego oraz stali nierdzewnej. Nowoczesne, proste, spójne formy poszczególnych elementów wpisują się w przestrzeń parku, w subtelny sposób podkreślają jego wyjątkowość. Zaproponowana tablica wejściowa z nazwą parku pełni jednocześnie funkcję stojaka rowerowego. Ławka została przystosowana do wysokości zarówno dorosłych jak i dzieci, a także może służyć jako leżak.

park lotnikow polskich

Park Lotników Polskich – witacz

park lotnikow polskich

Park Lotników Polskich – wielofunkcyjna ławka

Jeśli macie swoje pomysły na to jak może wyglądać Park Lotników Polskich  w Krakowie, podzielcie się z nami. Im więcej projektów tym większa szansa, że przekonamy włodarzy miasta, że warto inwestować w nasz park.:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Written by kasia