8  RWD BessoW bezpośrednim sąsiedztwie terenu przyszłego parku w 1912 założono lotnisko wojskowe Kraków – Rakowice – Czyżyny, natomiast w 1964 r. utworzono dzisiejsze Muzeum Lotnictwa Polskiego. Fakt ten odegrał kluczową rolę przy zmianie w 1989 r. Nazwy parku na Park Lotników Polskich.

ogrod_doswW 2007 r. na terenie Parku Lotników Polskich utworzono Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, zajmujący powierzchnię 6 ha. Idea tego przedsięwzięcia jest bardzo słuszna, jednak jego lokalizacja wydaje się być niefortunna. Ogród, co prawda zachował charakter terenu zielonego, ale został on nienaturalnie wygrodzony z przestrzeni parku. Nie jest on również ogólnodostępny, przez co komunikacja między północną i południową częścią Parku Lotników Polskich została utrudniona.

W 2011 r. w południowo-zachodniej części parków rozpoczęto budowę hali widowiskosportowej Kraków Arena. Podobnie jak w przypadku Ogrodu Doświadczeń – sama inwestycja jest uzasadniona, jednak wybór miejsca całkowicie przeczy idei zrównoważonego rozwoju współczesnych miast. Spójny system przyrody powinien być kluczowym czynnikiem w kreowaniu tkanki miejskiej. Nowe przedsięwzięcia, mimo ważnej roli w rozwoju miast, nie mogą negatywnie oddziaływać na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów miejskich.IMG_0053

Park położony jest na obrzeżach dzielnicy Czyżyny, sąsiadując jednocześnie z dzielnicą II Grzegórzki oraz dzielnicą III Prądnik Czerwony. Położenie parku zapewnia do niego dostęp mieszkańcom 3 najbliższych dzielnic, które zamieszkuje ok. 300 tys. mieszkańców Krakowa. Park znajduje się w sąsiedztwie dwóch krakowskich uczelni: Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Obok parku znajduje się również Muzeum Lotnictwa oraz Park Technologiczny.

C:UsersKacperDesktopCzyżyny konkursmapyPark mapa projektLista aktywności: