pump

Projekt pumptrack jaki powstanie w PLP

Krakowskie Stowarzyszenie Sportowe Bikoholicy wraz z inicjatywą Projekt Szlak zwróciły się do nas z pomysłem wykonania pumptrack’a na terenie północnej części Parku Lotników Polskich. Warunkiem koniecznym powstania toru, jest wcześniejsze uporządkowanie tej części parku. Przede wszystkim usunięcie nielegalnie wykonanych skoczni i przeszkód rowerowych, które obecnie stwarzają tylko zagrożenie dla osób korzystających z parku. Liczymy, że w proces porządkowania uda się włączyć miłośników dwóch kółek oraz mieszkańców.

Powstanie toru ma na celu stworzenie ogólnodostępnego miejsca rekreacji oraz stworzenie nowej przestrzeni miejskiej.  Liczymy na to, że powstanie toru zapobiegnie dalszej nielegalnej degradacji parku. Z pewnością zastanawiacie się Państwo czym tak właściwie jest ten tor?

Pumptrack jest torem w całości wykonanym z materiałów naturalnych, takich jak ziemia i kamień, w związku z czym jest w pełni przyjazny dla środowiska. Tor nie jest na stałe związany z gruntem.

Charakter tego toru powoduje, że jest on bezpieczny i umożliwia korzystanie z niego szerokiemu gronu rowerzystów, od dzieci, poprzez młodzież i dorosłych, aż po osoby starsze. Jazda na rowerze po takim torze niesamowicie poprawia koordynację ruchową całego ciała i jest doskonałym treningiem poprawiającym krążenie, rozwijającym ogólną kondycję fizyczną. Tor miałby być zlokalizowany w północnej części Parku Lotników Polskich, nieopodal ul Markowskiego w centrum ruin fortu Pszorna.

Tor służyłby przede wszystkim mieszkańcom Dzielnicy XIV Czyżyny, ale również innym krakowianom, ponieważ byłby to jeden z pierwszych tego typu torów w Krakowie. Zakładamy, że proponowany tor rowerowy zapewni na tyle dużo atrakcji, że Park Lotników Polskich przestanie być niszczony, a rowerzyści, którzy wykonali nielegalnie skocznie skorzystają z pumptrack’a i nie będą budować kolejnych przeszkód stwarzających zagrożenie dla innych użytkowników parku.

Elementy niezbędne i towarzyszące:

  • tablica z regulaminem korzystania z toru,
  • ławki,
  • kosze na śmieci,
  • stojaki rowerowy.

Lokalizacja:

Zastosowanie toru Pumptrack:
– dla dzieci

– dla młodzieży