Pumptrack jest torem w całości wykonanym z materiałów naturalnych, takich jak ziemia i kamień i pokryty specjalnym asfaltem w związku z czym nie zagraża środowisku i teren poza torem na wiosnę pokryje się trawą.

Charakter tego toru powoduje, że jest on bezpieczny i umożliwia korzystanie z niego szerokiemu gronu rowerzystów, od dzieci, poprzez młodzież i dorosłych, aż po osoby starsze. Jazda na rowerze po takim torze niesamowicie poprawia koordynację ruchową całego ciała i jest doskonałym treningiem poprawiającym krążenie, rozwijającym ogólną kondycję fizyczną. Dla najmłodszych będzie to świetna zabawa nauką a także alternatywa dla innych współczesnych pożeraczy czasu.

Na stosunkowo małej powierzchni udało się zaprojektować całkiem sensowny pumptrack o długości 110 mb z ciekawymi rozwiązaniami. Uzupełnieniem toru w przyszłości powinien być trial park dla sportów grawitacyjnych które to również cieszą się popularnością wśród młodzieży która odważnie wykonuje akrobacje w powietrzu.

Powstanie toru ma na celu uzupełnienie oferty ogólnodostępnego miejsca rekreacji oraz stworzenie nowej przestrzeni miejskiej w Parku Lotników Polskich na w tym momencie jego obrzeżach ale wkrótce liczymy że tereny sąsiednie (byłych działek ogrodniczych) zostaną włączone do terenu parku po wykupieniu od prywatnych właściciel do terenów parku.

Wnioskodawcami byli miłośnicy rowerów, użytkownicy parku z terenu Czyżyn zjednoczeni w fundacji Parku Lotników Polskich – próbowali swoich sił w Budżecie Obywatelskim wspierani przez Radę Dzielnicy XIV ostatecznie udało uzyskać się wsparcie i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie w osobie zamawiającego zamówił wykonanie takiego toru w Białostockiej firmie z dużym doświadczeniem Veloprojekt – www.veloprojekt.com

Jest to  pierwszych tego typu tor w Krakowie.

Lokalizacja w Parku Lotników Polskich:

 

Porady jak jezdzić po pumptrack’u od samego wykonawcy Maćka Kucbora z Veloprojekt:

I pierwszy przejazd po pumptracku w Parku Lotników Polskich:

Written by Redaktor