Przedstawiamy Wam dzisiaj kolejny projekt rewitalizacji parku Lotników Polskich, zgłoszony przez nas do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jak już pisaliśmy wcześniej, bardzo dużym problemem parku jest brak jego własnej tożsamości. Wg nas sytuacja ta znacząco przyczynia się do tego, że park jest stale zaniedbywany przez włodarzy miasta, nie posiada ciekawego programu społecznego (a przecież tyle fajnych rzeczy kojarzy się z lotnictwem!). Zaproponowane przez nas rozwiązania mają na celu wykreowanie tożsamości parku, tak, aby stał się on wizytówką dzielnicy Czyżyny, miejscem oryginalnym i ciekawym. Działania te sprawią, że cała przestrzeń parku będzie atrakcyjna i będzie oferowała wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

park lotnikow polskich

Inspiracje – tabliczki wydzielające strefy w Tempelhof Park w Berlinie

Po pierwsze nasz projekt zakłada utworzenie programu funkcjonalnego dla całego terenu parku. Chcielibyśmy wydzielić nowe strefy (m.in. grillową, puszczania latawca, sportową), tak, zachęcić do użytkowania wszystkich części parku, również tych mniej popularnych. Strefy zostałyby oznaczone kolorowymi tabliczkami informującymi o możliwościach wykorzystania danego terenu. Użylibyśmy także farby do wyznaczenia na asfaltowych ścieżkach parku stref funkcjonalnych. Chcielibyśmy także namalować na alejkach różne zabawy np. grę w klasy oraz odległości, które umożliwiłyby przeprowadzenia zawodów biegania na czas na 60 czy 100 m.

park lotnikow polskich w krakowie

Park Lotników Polskich – tablica z nazwą parku

Po drugie dużym problemem parku jest fakt, że niewiele osób potrafi go właściwie nazwać (dla większości jest to park AWF). Chcielibyśmy zatem postawić przy głównych wejściach parku tablice z napisem PARK LOTNIKÓW POLSKICH widocznych z al. Jana Pawła II oraz al. Pokoju. Podświetlane tablice w kształcie samolotu pomogłyby w prawidłowej identyfikacji parku przez mieszkańców i turystów. Działanie to znacząco pomogłoby w przyszłości przeprowadzić nowe ciekawe inwestycje w parku  (np. kosmiczny plac zabaw). 

park lotnikow polskich w krakowie

Park Lotników Polskich – tablica z planem

park lotnikow polskich w krakowie

Park Lotników Polskich w Krakowie – drogowskaz

Po trzecie chcielibyśmy postawić 4 tablice z mapą parku (w chwili obecnej park nie ma żadnej tablicy z jego planem!) z propozycją różnych tras rekreacyjnych oraz drogowskazy ułatwiające poruszanie się w parku.

Jeszcze raz chcielibyśmy przypomnieć Wam, żebyście pamiętali o projektach związanych z Parkiem Lotników Polskich przy tegorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim!:) 

Written by kasia